I když jádro programu Nová zelená úsporám zůstává stejné, přináší další etapa řadu novinek. Těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka, zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou. Došlo i k dalšímu rozšíření podporovaných opatření např. o nabíjecí stanice pro elektromobily či ohřev vody pomocí tepelného čerpadla. U některých podporovaných opatření se pak navýšili jednotkové dotace. Například se zvýšila podpora na zateplení stávajících domů o cca 20 %, podpora na výstavbu rodinného domu o 50 tisíc korun a finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla. Velmi zajímavou novinkou je systém bonusů. Pokud zkombinujete více úsporných opatření, získáte ke standardní dotaci navíc dalších 10 tisíc korun. Takto si majitelé rodinných domů mohou přijít až na dodatečných 90 tisíc korun a majitelé bytových domů až na 120 tisíc korun. O až 75 tisíc korun si přilepšíte, pokud si zároveň požádáte o výměnu neekologického kotle z kotlíkových dotací a zateplení z programu Nová zelená úsporám. Podání žádosti i všech potřebných dokumentů probíhá online, už tedy nemusíte na poštu či na úřad a vše vyřídíte z pohodlí domova.
Jak vysokou dotaci dostanu?
Výsledná částka je ovlivněna rozsahem a kvalitou provedených opatření a na tom, zda úpravy budete provádět u rodinného či bytového domu. Obecně platí, čím lepší konečné parametry vašeho domu, tím vyšší finanční podpora. Doporučujeme proto podívat se na dům komplexně, zvážit všechny možnosti úspor a zkombinovat více opatření. Příspěvky se pak pohybují od desítek po stovky tisíc korun, u bytových domů v řádech milionů korun. Pro bližší představu se podívejte do sekce Úspěšné projekty nebo použijte online Dotační kalkulačku pro rodinné domy.
Kolik let zpětně po realizaci mohu žádat o dotaci?
Datum způsobilosti výdajů je stanoven na 1. ledna 2021. Znamená to, že faktury a další dokumenty, kterými dokládáte realizaci opatření, musí být vystaveny po tomto datu. Žádost si přitom můžete podat po celou dobu trvání programu.